A vakáció üröme

 2011.07.28. 17:32

Néhány ismerősöm külföldön él. Ők és a gyerekeik szeretik azt az iskolai rendszert, ami ott kialakult. A szünetekre gondolok. Szeptemberben elkezdődik a tanítás. Ott is van őszi, hálaadási, téli szünet. Februárban megint, aztán van tavaszi és pünkösdi pihenés. A tanévnek pedig július közepén van vége. A gyerekek nem fáradnak el, és a szünetet sem únják meg. 

Nálunk is felvetődött ennek a lehetősége, de Pokornit szinte azonnal leszavazták. Mondván, hogy éppen annyi a szünet, és télen is épp olyan gond a gyerekek elhelyezése, mint nyáron. Ez igaz.

Ám a gyerekvigyázás csak mintegy 4-5 évet érint, míg az iskolás kor 12 év. Óvodában most is van ügyelet, tehát durván az alsósokat érinti az elhelyezés. Ennek megoldása tényleg bonyolult, főleg,, ahol a nagyik is dolgoznak, vagy egyszerűen csak elzárkóznak a dadáskodástól. Ám van ennek egy másik szempontja, mégpedig a gyerek! Az első félévben kb: 6 hetente szünet van. Ám január elejétől húsvétig néha mejd 4 hónap telik el. A gyerekek pedig iszonyatosan elfáradnak! Látom a saját lányomon és a többi szülő is így vélekedik. 8-10 órát tanulnak, fegyelemben élnek. A kötetlen lazaság pedig sokszor hétvégén is hiányzik, ha sok a lecke. Márpedig ahogy idősödik, úgy nő a tananyag és az elvárás. Ugyanakkor átlag 12 hét a nyári szünet, amikor sem idővel, sem pénzzel nem lehet győzni a gyerekek elfoglaltságát. A legolcsóbb napközis táborok is 15000Ft körül kezdődnek. Hiába nincs kire hagynom a csemetém, ha nem tudom megfizetni a szórakoztatását.

Ismerek olyat, aki erre gyűjt egész évben, és 4-5 helyre is beiratja a gyerekét. Ott viszont előfordul, hogy a gyerek szenved. Olyannyira nincs otthon, annyira betáblázzák a nyarát, hogy még annyit sincs otthon, mint a tanévben.

Aki pedig meg tudja oldani, hogy sokat legyen otthon a gyerekével, ott pedig a hasznos időtöltés okozhat gondot. Hacsak nincs a közelben néhány barát, ráérő rokon, szomszéd, akkor bizony nyár közepére már unalmas lesz a vakáció. "Nyugaton" azonban a nyári szünet 6 hét. Mire megunná, kezdődik a suli, ugyanakkor a gyakoribb 1-2 hetes szünetek alatt éppen jól tud a gyerkőc regenerálódni. Változatosabb programokat lehet kitalálni is.

A rokonság is szívesebben szán egy rövidebb időt a kicsire, és a gyerek is szívesebben látogat rövid időre, mint hosszabbra.

Amikor pedig már egyedül lehet hagyni, akkor tényleg csak előnye van a sok kevesebb szünetnek.

Az is túlzás, amikor 6. 7. osztályos kamaszokat nem hagynak magára. Szerintem megfelelő "neveléssel", bizalommal jobb, ha egy tinit ezen a téren felnőttesebben kezelnek. 10 éves lányom egy ideje már 1-3 órát itthon van. Semmi gond nincs vele, ha megérti, mit szabad és mit nem. Ám ha a kamaszt nem hagyom egyedül, akkor hogyan engedem el otthonról magában?

Szóval nem biztos, hogy olyan rossz dolog a nyugati módszer, ha jobban elgondolkodunk rajta.

A bejegyzés trackback címe:

https://gyerekekertigazan.blog.hu/api/trackback/id/tr683107749

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása